GCQ1555C1HR95WB01D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.95 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 0.05pF, C0G / NP0, GCQ Series
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GCQ1555C1HR95WB01D
Secondary Manufacturer Part#: GCQ1555C1HR95WB01D
Description Value
0.95 pF
± 0.05pF
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
AEC-Q200
50 V