GCM1555C1H4R7CA16D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 0.25pF, C0G / NP0, GCM Series
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GCM1555C1H4R7CA16D
Secondary Manufacturer Part#: GCM1555C1H4R7CA16D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • GCM series meet AEC-Q200 requirements
  • Capacitance is 4.7pF
  • 0402 [1005 Metric]
  • Capacitance tolerance is ±0.25pF
  • C0G / NP0 dielectric characteristic
  • Rated voltage is 50VDC
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • Dimension (L x W x T) is 1.0 x 0.5 x 0.5mm
  • Temperature compensating type
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
4.7 pF
± 0.25pF
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
AEC-Q200
50 V