SR305C105KARTR2
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 5.08 mm, Radial Box - 2 Pin, SkyCap SR Series
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: SR305C105KARTR2
Secondary Manufacturer Part#: SR305C105KARTR2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
AVX SR Series Conformally Coated Radial Leaded MLC
  • Temperature Coefficients: C0G (NP0), X7R, Z5U
  • 200, 100, 50 Volts (300V, 400V & 500V also available)
  • Case Material: Epoxy Lead Material:
  • RoHS Compliant, 100% Tin
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
Radial Box - 2 Pin
5.08 mm
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
7.62 mm
7.62 mm
3.81 mm
50 V