SR215E474ZARTR2
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.47 uF, 50 V, -20%, +80%, Z5U, 5.08 mm, Radial Box - 2 Pin
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: SR215E474ZARTR2
Secondary Manufacturer Part#: SR215E474ZARTR2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
AVX SR Series Conformally Coated Radial Leaded MLC
  • Temperature Coefficients: C0G (NP0), X7R, Z5U
  • 200, 100, 50 Volts (300V, 400V & 500V also available)
  • Case Material: Epoxy Lead Material:
  • RoHS Compliant, 100% Tin
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.47 uF
-20%, +80%
Radial Box - 2 Pin
5.08 mm
MSL 1 - Unlimited
85 °C
10 °C
5.08 mm
5.08 mm
SkyCap SR Series
3.17 mm
50 V