SR215C222KARTR1
Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 50 V, ± 10%, X7R, 5.08 mm, Radial Box - 2 Pin
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: SR215C222KARTR1
Secondary Manufacturer Part#: SR215C222KARTR1
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
AVX SR Series Conformally Coated Radial Leaded MLC
  • Temperature Coefficients: C0G (NP0), X7R, Z5U
  • 200, 100, 50 Volts (300V, 400V & 500V also available)
  • Case Material: Epoxy Lead Material:
  • RoHS Compliant, 100% Tin
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
2200 pF
± 10%
Radial Box - 2 Pin
5.08 mm
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
5.08 mm
5.08 mm
3.17 mm
50 V