NOJB226M004RWJ
Niobium Oxide Capacitor, 22 uF, 4 V, 1.9 ohm, 1210 [3225 Metric], ± 20%, Surface Mount, 3.5 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: NOJB226M004RWJ
Secondary Manufacturer Part#: NOJB226M004RWJ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Five additional case sizes are available in the NOJ range offering low profile solid niobium oxide capacitors. Designed for applications where maximum height of components above or below board are of prime consideration, this height of 1.2, 1.5 and 2.0mm equates to that of a standard integrated circuit package after mounting. The S&T footprints are identical to the A&B case size parts and the W&Y footprints to C&D case size parts.
  • Non-burn safe technology
  • Reliability level: 0.5%/1000 hrs.
  • CV range: 2.2-470µF / 1.8-10V
  • 7 case sizes in low profile available
  • IBM global approval received in 2004
  • Elektra Award received in 2005
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 uF
± 20%
1210 [3225 Metric]
Surface Mount
1.9 Ohm
MSL 1 - Unlimited
105 °C
-55 °C
1.9 mm
3.5 mm
2.8 mm
AEC-Q200
4 V