CM21X5R106K16AT
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 16 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X5R, CM Series, 2 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: CM21X5R106K16AT
Secondary Manufacturer Part#: CM21X5R106K16AT
Description Value
Flat
10 uF
± 10%
0805 [2012 Metric]
Surface Mount
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
2 mm
CM Series
1.25 mm
10 %
16 V