CB027C0104JBA
General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 1210 [3225 Metric], 0.1 uF, ± 5%, 16 V, 25 V
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: CB027C0104JBA
Secondary Manufacturer Part#: CB027C0104JBA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Excellent thermal shock resistance
  • Low dissipation factor ESR and ESL
  • No piezoelectric effect
  • Non-polar construction
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.1 uF
± 5%
1210 [3225 Metric]
Surface Mount
SMD
-888
MSL 3 - 168 hours
125 °C
-55 °C
2.3 mm
3.2 mm
2.5 mm
-888
16 V
25 V