APA0606101M016R
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 uF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.03 ohm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: APA0606101M016R
Secondary Manufacturer Part#: APA0606101M016R
Description Value
100 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Surface Mount
Solder
0.03 Ohm
5000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
6.3 mm
6 mm
APA Series
2.2 A
16 V