12105J7R5BBTTR
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 7.5 pF, 50 V, 1210 [3225 Metric], ± 0.1pF, 3.2 mm, 2.5 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 12105J7R5BBTTR
Secondary Manufacturer Part#: 12105J7R5BBTTR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High purity of electrodes for very low and repeatable ESR.
  • Highly pure, low-K dielectric for high breakdown field, high insulation resistance and low losses to frequencies above 40GHz.
  • Very tight dimensional control for uniform inductance, unit to unit.
  • Very tight capacitance tolerances for high frequency signal applications.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
7.5 pF
± 0.1pF
1210 [3225 Metric]
Standard Terminal
C0G
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.2 mm
2.5 mm
50 V