08053C222K4Z2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 25 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X7R, 2.01 mm, 1.25 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 08053C222K4Z2A
Secondary Manufacturer Part#: KAF21BR71E222KT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Both ranges are qualified to the highest automotive AEC-Q200 standards
  • Excellent reliability compared to other capacitor technologies
  • RoHS compliant
  • Low ESR / ESL compared to other technologies
  • Tin solder finish
  • FLEXITERM® available
  • Epoxy termination for hybrid available
  • 100V range available
Description Value
0.0022 pF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.01 mm
1.25 mm
25 V