08051J1R3BBTTR
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1.3 pF, 100 V, 0805 [2012 Metric], ± 0.1pF, 2.01 mm, 1.25 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 08051J1R3BBTTR
Secondary Manufacturer Part#: 08051J1R3BBTTR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High purity of electrodes for very low and repeatable ESR.
  • Highly pure, low-K dielectric for high breakdown field, high insulation resistance and low losses to frequencies above 40GHz.
  • Very tight dimensional control for uniform inductance, unit to unit.
  • Very tight capacitance tolerances for high frequency signal applications.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1.3 pF
± 0.1pF
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
C0G
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.01 mm
1.25 mm
100 V