08051A470K4T2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 47 pF, 100 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, C0G / NP0, 2.01 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 08051A470K4T2A
Secondary Manufacturer Part#: KAM21BCG2A470KT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Both ranges are qualified to the highest automotive AEC-Q200 standards
  • Excellent reliability compared to other capacitor technologies
  • RoHS compliant
  • Low ESR / ESL compared to other technologies
  • Tin solder finish
  • FLEXITERM® available
  • Epoxy termination for hybrid available
  • 100V range available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 pF
± 10%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
C0G / NP0
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.01 mm
1.25 mm
100 V