0603ZD474KAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.47 uF, 10 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, X5R, 1.6 mm, 0.8 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 0603ZD474KAT2A
Secondary Manufacturer Part#: KGM15BR51A474KT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value ranges from 100pF to 100μF
  • EIA 0101, 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812 case sizes available
  • Rated voltage of 4V, 6.3V, 10V, 16V, 25V, 35V, 50V, 100VDC
  • ±10% and ±20% tolerance
  • Nickel and tin plated terminations
  • Operating temperature range -55ËšC to +85ËšC
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.47 uF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
10 V