06032U0R9BAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.9 pF, 200 V, 0603 [1608 Metric], ± 0.1pF, 1.6 mm, 0.8 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 06032U0R9BAT2A
Secondary Manufacturer Part#: KGQ15ACG2D0R9BT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low ESR at VHF, UHF and microwave frequencies
  • Tight capacitance tolerances
  • COG (NPO) Characteristic and voltage variation
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.9 pF
± 0.1pF
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
200 V