C330C334M5R5TA
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.33 uF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, X7R, 5.08 mm, 7.11 mm, 4.07 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C330C334M5R5TA
Secondary Manufacturer Part#: C330C334M5R5TA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Style/Size: 330
  • Radial leaded form factor
  • Conformally coated
  • 0.100", 0.200"", 0.250"" and 0.400"" lead spacing
  • Operating temperature range of -55°C to +125°C
  • Lead (Pb)-Free, RoHS and REACH compliant
  • X7R temperature stable dielectric
  • DC voltage ratings of 500 V, 630 V, 1 KV, 1.5 KV, 2 KV, 2.5 KV and 3 KV
  • Capacitance offerings ranging from 10 pF to 0.56 µF
  • Available capacitance tolerances of ±5%, ±10% and ±20%
  • High temperature solder lead attach
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
  • 100% pure matte tin-plated lead finish allowing for excellent solderability
  • SnPb-plated lead finish option available upon request (Sn60/Pb40)
  • Encapsulation meets flamability standard UL 94V-0
"
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.33 uF
± 20%
Radial Leaded
5.08 mm
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
-888
10.16 mm
7.11 mm
4.07 mm
-888
50 V