C322C101F1G5TA
Multilayer Ceramic Capacitor, 100 pF, 100 V, ± 1%, Radial Leaded, C0G / NP0, 5.08 mm, 5.08 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C322C101F1G5TA
Secondary Manufacturer Part#: 73M2167
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Style/Size: 322
  • Radial leaded technology
  • Conformally coated
  • 0.100", 0.200"", 0.250"" and 0.400"" lead spacing
  • +10°C to +85°C operating temperature range
  • Lead (Pb)-Free, RoHS and REACH compliant
  • DC voltage ratings of 25 V, 50 V, 100 V, 200 V and 250 V
  • Capacitance offerings ranging from 100 pF to 10 µF
  • Available capacitance Tolerances of ±20% and +80%/-20%
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
  • 100% pure matte tin-plated lead finish allowing for excellent solderability
  • SnPb-plated lead finish option available upon request (Sn60/Pb40)
  • Encapsulation meets flamability standard UL 94V-0
"
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 pF
± 1%
Radial Leaded
5.08 mm
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
-888
6.6 mm
5.08 mm
3.18 mm
-888
100 V