C315C102M1R5TA
Multilayer Ceramic Capacitor, 1000 pF, 100 V, ± 20%, Radial Leaded, X7R, 2.54 mm, 3.81 mm, 2.54 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C315C102M1R5TA
Secondary Manufacturer Part#: C315C102M1R5TA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Radial leaded form factor
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
  • Capacitance change is limited to ±15% from -55°C to +125°C.
  • Radial leaded form factor & Conformally coated
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.001 pF
± 20%
Radial Leaded
2.54 mm
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
-888
3.14 mm
3.81 mm
2.54 mm
-888
100 V