C1812X103KDRACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 1 kV, 1812 [4532 Metric], ± 10%, X7R
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C1812X103KDRACTU
Secondary Manufacturer Part#: C1812X103KDRACTU
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 automotive qualified
  • -55°C to +125°C operating temperature range
  • Superior flex performance (up to 5 mm)
  • High capacitance flex mitigation
  • Lead (Pb)-Free, RoHS and REACH compliant
  • EIA 1812 case size
  • DC voltage ratings of 6.3 V, 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, 200 V, and 250 V
  • Capacitance offerings ranging from 180 pF to 22 µF
  • Available capacitance tolerances of ±5%, ±10%, and ±20%
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
  • 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.01 uF
± 10%
1812 [4532 Metric]
Flexible Termination
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
4.5 mm
3.2 mm
-888
1 kV