C0805C223K3RACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.022 uF, 25 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X7R, C Series
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0805C223K3RACTU
Secondary Manufacturer Part#: C0805C223K3RACTU
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
C0G dielectric features a 125°C maximum operating temperature and is considered “stable.” The Electronics Components, Assemblies & Materials Association (EIA) characterizes C0G dielectric as a Class I material. Components of this classification are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30 ppm/ºC from -55°C to +125°C
  • -55°C to +125°C operating temperature range
  • Lead (Pb)-Free, RoHS, and REACH compliant
  • EIA 0805 case size
  • DC voltage ratings of 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, 200 V and 250 V
  • Capacitance offerings ranging from 0.5 pF up to 0.47 µF
  • Available capacitance tolerances of ±0.10 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10%, and ±20%
  • No piezoelectric noise
  • Extremely low ESR and ESL
  • High thermal stability
  • High ripple current capability
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.022 uF
± 10%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
-888
25 V