C0805C104J5RACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, 0805 [2012 Metric], ± 5%, X7R, C Series , 2 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0805C104J5RACTU
Secondary Manufacturer Part#: 64K2889
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 0.1µF
  • Capacitance tolerance is ±5%
  • 50V DC rated voltage
  • 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.1 uF
± 5%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
-888
50 V