C0603C822J3RACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 8200 pF, 25 V, 0603 [1608 Metric], ± 5%, X7R, 1.6 mm, 0.8 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0603C822J3RACTU
Secondary Manufacturer Part#: C0603C822J3RACTU
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 automotive qualified
  • -55°C to +125°C operating temperature range
  • Lead (Pb)-Free, RoHS and REACH compliant
  • EIA 0603 case size
  • DC voltage ratings of 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, 200 V and 250 V
  • Capacitance offerings ranging from 0.5 pF up to 0.47 µF
  • Available capacitance tolerances of ±0.10 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10%, and ±20%
  • No piezoelectric noise
  • Extremely low ESR and ESL
  • High thermal stability
  • High ripple current capability
  • Preferred capacitance solution at line frequencies and into the MHz range
  • No capacitance change with respect to applied rated DC voltage
  • Negligible capacitance change with respect to temperature from -55°C to +125°C
  • No capacitance decay with time
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
  • 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
  • SnPb plated termin
Description Value
0.0082 pF
± 5%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
25 V