C0603C222K2GECAUTO
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 200 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, C0G / NP0
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0603C222K2GECAUTO
Secondary Manufacturer Part#: C0603C222K2GECAUTO
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • ESD qualified per HBM - AEC Q200–002
  • Extremely low ESR & ESL (C0G)
  • High thermal stability
  • High ripple current capability
  • No capacitance change with respect to applied DC voltage
  • Non-polar devices
  • Flex termination available
Description Value
0.0022 pF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
AEC-Q200
200 V