C0402C100K5GACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, C0G / NP0, C Series
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0402C100K5GACTU
Secondary Manufacturer Part#: C0402C100K5GACTU
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
KEMET’s C Series C0G dielectric features a 125°C maximum operating temperature and is considered “stable”. The C0G dielectric is a Class I material. Components of this classification are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30 ppm/ºC from -55°C to +125°C.
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Capacitance range includes E24 decade values from 0.5 pF up to 0.47 µF
  • EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220 and 2225 case sizes available
  • DC voltage ratings from 10V to 250V
  • Available capacitance tolerances of ±0.10pF, ±0.25pF, ±0.5pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10% and ±20%
  • High thermal stability
  • High ripple current capability
  • Extremely low ESR and ESL
  • No capacitance decay with time
  • No piezoelectric noise
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 pF
± 10%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
50 V