PRS12R-2025S-103B1
Rotary Potentiometer, 10 kOhm, 1Turn, Linear, 50 mW, ± 20%
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: PRS12R-2025S-103B1
Secondary Manufacturer Part#: PRS12R-2025S-103B1
Description Value
Slotted
1
70 °C
-10 °C
Through Hole
PC Pin
50 mW
16.7 mm
38.1 mm
PRS12R Series
14.5 mm
± 20%
Carbon
6 mm
25 mm
10 kOhm