PDB241-GNL02-254B0
Rotary Potentiometer, Carbon Element, 250 kOhm, 1Turn, Linear, 250 mW, ± 20%
Manufacturer:Bourns
Product Category:
Resistors, Variable Resistors, Rotary Potentiometers
Avnet Manufacturer Part #: PDB241-GNL02-254B0
Secondary Manufacturer Part#: PDB241-GNL02-254B0
|---|---|---|
| Plain | ||
| 70 °C | ||
| -10 °C | ||
| Panel Mount | ||
| Solder Lug | ||
| 250 mW | ||
| 31.2 mm | ||
| PDB241-GNL Series | ||
| 24.6 mm | ||
| ± 20% | ||
| Carbon | ||
| 6.35 mm | ||
| 19 mm | ||
| 250 kOhm | ||