PDB181-GTR02-504A2
Rotary Potentiometer, Carbon Element, 500 kOhm, 1Turn, Audio, 100 mW, ± 20%
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: PDB181-GTR02-504A2
Secondary Manufacturer Part#: PDB181-GTR02-504A2
Description Value
Plain
1
50 °C
-10 °C
Panel Mount
Solder Lug
100 mW
28.3 mm
PDB181-GTR Series
17 mm
± 20%
Carbon
6 mm
19 mm
500 kOhm