RC0603FR-072K4L
Manufacturer:YAGEO
Product Category: Resistors, Surface Mount Resistors
Avnet Manufacturer Part #: RC0603FR-072K4L
Secondary Manufacturer Part#: RC0603FR-072K4L
Description Value
MSL 1 - Unlimited
155 °C
-55 °C
100 mW
1.6 mm
RC_L Series
0.8 mm
2.4 kOhm
± 1%
0603 [1608 Metric]
Thick Film
General Purpose
± 100ppm/°C ppm/°C
75 V