PA1206FRF7W0R005L
SMD Current Sense Resistor, 5 Milliohm, ± 1%, 500 mW, 1206 [3216 Metric], Metal Film
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: PA1206FRF7W0R005L
Secondary Manufacturer Part#: PA1206FRF7W0R005L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Resistance is 0.005ohm
  • Resistance tolerance is ±1%
  • 1206 [3216 Metric] case size
  • Temperature coefficient is ±100ppm/°C
  • Power rating is 500mW
  • Operating temperature range from -55°C to 170°C