WMSC008H12B1P6T
Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, N Channel, 153 A, 1.2 kV, 13 Milliohms, Module, 18 Pins
Manufacturer:WeEn Semiconductors
Avnet Manufacturer Part #: WMSC008H12B1P6T
Secondary Manufacturer Part#: WMSC008H12B1P6T
Description Value
N Channel
153 A
13 mOhm
1.2 kV
3.5 V
Half Bridge
18
150 °C
244 W
18 V