T55D157M010C0040
Tantalum Polymer Capacitor, 150 F, ± 20%, 10 V, D Size Code, 0.04 Ohm, 2917 [7343 Metric], 7.3 mm
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: T55D157M010C0040
Secondary Manufacturer Part#: T55D157M010C0040
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 150µF
  • Capacitance tolerance is ±20%
  • Capacitor case is 2917 [7343 Metric]
  • Voltage(DC) rating is 10V
  • Ripple current is 2.37A
  • Ultra-low ESR
  • 100% surge current tested
  • Accelerated voltage conditioning
  • Operating temperature range from -55°C to 105°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
150 F
± 20%
2917 [7343 Metric]
0.04 Ohm
D
MSL 3 - 168 hours
105 °C
-55 °C
2.8 mm
7.3 mm
vPolyTan T55 Series
4.3 mm
2.37 A
10 V