SMBJ7.5CA-E3/52
TVS Diode, TRANSZORB SMBJ Series, Bidirectional, 7.5 V, 12.9 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: SMBJ7.5CA-E3/52
Secondary Manufacturer Part#: SMBJ7.5CA-E3/52
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low profile package
  • Ideal for automated placement
  • Glass passivated chip junction
  • Available in bi-directional
  • 600 W peak pulse power capability with a 10/1000 µs waveform, repetitive rate (duty cycle): 0.01 %
  • Excellent clamping capability
  • Very fast response time
  • Low incremental surge resistance
  • Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 260 °C
  • AEC-Q101 qualified
  • Stand off Voltage: 7.5V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Surface Mount
2
150 °C