MKP385518100JPI2T0
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1.8 uF, ± 5%, Through Hole, 350 V, 1 kV
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: MKP385518100JPI2T0
Secondary Manufacturer Part#: MKP385518100JPI2T0
Description Value
1.8 uF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
Metallized PP
GRADE II (Test Condition A)
37.5 mm
110 °C
-55 °C
38.5 mm
42 mm
MKP385 Series
21.5 mm
350 V
1 kV