MKP1848H65550KY5
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 4 Pin, 55 uF, ± 10%, Through Hole, 500 V
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: MKP1848H65550KY5
Secondary Manufacturer Part#: MKP1848H65550KY5
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 qualified, revision D at Tmax = 85°C
  • High ripple current capability, low ESR, low ESL
  • Radial mounting
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
55 uF
± 10%
Radial Box - 4 Pin
Through Hole
PC Pin
Metallized PP
10 Vus
3400 uOhm
GRADE III (Test Condition B)
52.5 mm
85 °C
-40 °C
550 A
45 mm
57.5 mm
MKP1848H Series
30 mm
AEC-Q200
22.3 A
500 V