MCT0603MD1004BP500
SMD Chip Resistor, 1 Mohm, ± 0.1%, 125 mW, 0603 [1608 Metric], Thin Film
Manufacturer:Vishay
Product Category: Resistors, Surface Mount Resistors
Avnet Manufacturer Part #: MCT0603MD1004BP500
Secondary Manufacturer Part#: MCT0603MD1004BP500
Description Value
155 °C
-55 °C
125 mW
1.55 mm
MCT Series
0.85 mm
AEC-Q200
1 MOhm
± 0.1%
0603 [1608 Metric]
Thin Film
Precision, Sulfur Resistant
± 25ppm/K ppm/°C
75 V