MCT0603MD1001BP500
SMD Chip Resistor, 1 kohm, ± 0.1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thin Film, Sulfur Resistant
Manufacturer:Vishay
Product Category: Resistors, Surface Mount Resistors
Avnet Manufacturer Part #: MCT0603MD1001BP500
Secondary Manufacturer Part#: MCT0603MD1001BP500
Description Value
175 °C
-55 °C
100 mW
1.55 mm
MCT Series
0.85 mm
AEC-Q200
1 kOhm
± 0.1%
0603 [1608 Metric]
Thin Film
Sulfur Resistant
± 25ppm/K
75 V