MAL215855562E3
Aluminum Electrolytic Capacitor, 5600 uF, 16 V, ± 20%, Snap-In
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: MAL215855562E3
Secondary Manufacturer Part#: MAL215855562E3
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Aluminum Capacitors Power Ultra Long Life Snap-In
• Useful life: 5000 h at +105 °C
• High ripple current capability
• Keyed polarity version available
• Polarized aluminum electrolytic capacitors, non-solid
electrolyte
• Large types, very small dimensions, cylindrical aluminum
case, insulated with a blue sleeve
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
5,600 uF
20%
Snap-In
0.111 mOhm
10 mm
5000 hours @ 105°C
105 °C
-40 °C
Polar
22 mm
25 mm
2950 mA
16 V