MAL215621472E3
Aluminum Electrolytic Capacitor, 4700 uF, 50 V, ± 20%, Snap-In
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: MAL215621472E3
Secondary Manufacturer Part#: MAL215621472E3
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Aluminum Capacitors Power Ultra Miniature Snap-In
• Long useful life: 5000 h at 85 °C
• Low ESR
• Polarized aluminum electrolytic capacitors,
non-solid electrolyte
• Large types, very small dimensions, cylindrical
aluminum case, insulated with a blue sleeve
• Charge and discharge proof
• High ripple current capability
• Keyed polarity version available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
4,700 uF
20%
Snap-In
0.062 mOhm
10 mm
5000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
25 mm
35 mm
3640 mA
50 V