MAL205972101E3
Aluminum Electrolytic Capacitor, 100 uF, 200 V, ± 20%, Snap-In
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: MAL205972101E3
Secondary Manufacturer Part#: MAL205972101E3
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Aluminum Electrolytic Capacitors Power Long Life Snap-In
  • Long useful life: 10 000 h at +105 °C
  • High ripple current capability
  • Keyed polarity version available
  • Polarized aluminum electrolytic capacitors, non-solid electrolyte
  • Large types, minimized dimensions, cylindrical aluminum case, insulated with a blue sleeve
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
20%
Snap-In
1.28 mOhm
10 mm
10000 hours @ 105°C
105 °C
-25 °C
Polar
22 mm
25 mm
530 mA
200 V