CRCW0805470RFKEAHP
SMD Chip Resistor, 470 ohm, ± 1%, 500 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, Pulse Proof, High Power
Manufacturer:Vishay
Product Category: Resistors, Surface Mount Resistors
Avnet Manufacturer Part #: CRCW0805470RFKEAHP
Secondary Manufacturer Part#: CRCW0805470RFKEAHP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Excellent pulse load capability
  • Enhanced power rating
  • Double side printed resistor element
  • Protective overglaze
  • AEC-Q200 qualified, rev. C compliant
  • Available in ±0.5%, ±1% and ± 5% tolerance
  • Zero ohm jumper are available for all sizes with very high current
  • Power rating is double than the D/CRCW e3 series
  • Superior antisurge and pulse characteristics compared to D/CRCW e3 series
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
MSL 1 - Unlimited
155 °C
-55 °C
0.5 mW
2 mm
CRCW-HP e3 Series
1.25 mm
AEC-Q200
470 Ohm
1
Thick Film
Pulse Proof, High Power
100 ppm/K
150 V