CRCW020127R4FNED
SMD Chip Resistor, 27.4 ohm, ± 1%, 50 mW, 0201 [0603 Metric], Thick Film, General Purpose
Manufacturer:Vishay
Product Category: Resistors, Surface Mount Resistors
Avnet Manufacturer Part #: CRCW020127R4FNED
Secondary Manufacturer Part#: CRCW020127R4FNED
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Vishay CRCW 0201 e3 series are thick film chip resistors with 0201 package. The resistance range includes E96 and E24 decade values from 1ohm to 10Mohm and suitable for commercial applications.
  • Metal glaze on high quality ceramic
  • Power rating of 0.05W
  • Available in ±0.5%, ±1% and ±5% tolerance
  • Voltage rating of 30V
  • Lead (Pb) free solder contacts on Ni barrier layer
  • Operating temperature range -55°C to +155°C
  • Zero ohm jumper are available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
MSL 1 - Unlimited
155 °C
-55 °C
0.05 W
0.6 mm
CRCW e3 Series
0.3
Thick Film
General Purpose
200 ppm/K
30 V