BZD17C150P-E3-18
Diode Zener Single 150V 800mW 2-Pin DO-219AB Blister T/R
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BZD17C150P-E3-18
Secondary Manufacturer Part#: BZD17C150P-E3-18
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Sillicon planar zener diodes
  • Low profile surface-mount package
  • Low leakage current
  • Excellent stability
  • High temperature soldering: 260 °C/10 s at terminals
  • Working Voltage: 156V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
DO-219AB (SMF)
Surface Mount
2
150 °C