BFC247942914
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.91 uF, ± 5%, Through Hole, 160 V, 250 V
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC247942914
Secondary Manufacturer Part#: BFC247942914
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 7.5 mm bent back pitch
  • 10 mm to 27.5 mm lead pitch
  • Low contact resistance
  • Low loss dielectric
  • Supplied loose in box (including lock lead versions) and taped on reel
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.91 uF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
30 V/us
22.5 mm
105 °C
22 mm
26 mm
9 mm
160 V
250 V