BFC247029274
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 0.27 uF, ± 5%, 63 V, 100 V
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC247029274
Secondary Manufacturer Part#: BFC247029274
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Pitch 5 mm available loose in box, ammopack and taped on reel.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.27 uF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
GRADE II (Test Condition A)
5 mm
125 °C
-55 °C
63 V
100 V