BFC238311434
Power Film Capacitor, Double Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.43 uF, ± 5%, Through Hole, 200 V
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC238311434
Secondary Manufacturer Part#: BFC238311434
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 7.5 mm bent back pitch.
  • 15 mm to 27.5 mm lead pitch.
  • Low contact resistance.
  • Low loss dielectric.
  • Small dimensions for high density packaging.
  • Supplied loose in box and taped on reel
Description Value
0.43 uF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
410 V/us
GRADE II (Test Condition A)
105 °C
-55 °C
200 V
400 V