BFC237536392
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 3900 pF, ± 5%, Through Hole, 500 V, 1.6 kV
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC237536392
Secondary Manufacturer Part#: BFC237536392
Description Value
3900 pF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
GRADE II (Test Condition A)
7.5 mm
105 °C
-55 °C
18.5 mm
18.5 mm
9 mm
500 V
1.6 kV