BFC237530362
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 3600 pF, ± 5%, Through Hole, 500 V, 1.6 kV
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC237530362
Secondary Manufacturer Part#: BFC237530362
Description Value
3600 pF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
GRADE II (Test Condition A)
105 °C
-55 °C
500 V
1.6 kV