600D806G060DJ4
80uF 60V 9.53x41.28 Axi
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 600D806G060DJ4
Secondary Manufacturer Part#: 600D806G060DJ4
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Life test 2000 h at +125 °C
  • Wide temperature range
  • Foil tantalum replacement
  • Unique Teflon end seal for long life
  • High vibration capability
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
80 uF
125 °C
-55 °C
9.53 mm
41.3 mm
9.53 x 41.3
60 V