597D108X9010F2T
Surface Mount Tantalum Capacitor, 1000 uF, 10 V, 3022 [7655 Metric], ± 10%, 0.12 ohm, 1.4 A
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 597D108X9010F2T
Secondary Manufacturer Part#: 597D108X9010F2T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • New case size offerings
  • Terminations: 100 % tin (2) standard; tin / lead available
  • Extremely low ESR
  • Mounting: surface mount
  • Ripple current up to 4.1 A
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1000 uF
± 10%
3022 [7655 Metric]
0.12 Ohm
-888
F
MSL 2A - 4 weeks
85 °C
-55 °C
4.7 mm
6.2 mm
6 mm
-888
1.4 A
10 V