293D224X9035A8T
Surface Mount Tantalum Capacitor, 0.22 uF, 35 V, 1206 [3216-18 Metric], ± 10%, 15 Ohm, 70 mA
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 293D224X9035A8T
Secondary Manufacturer Part#: 293D224X9035A8T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
TANTAMOUNT, Molded Case, Standard Industrial Grade
  • Molded case available in six case codes
  • Terminations: 100 % matte tin, standard, tin / lead available
  • Compatible with “high volume” automatic pick and place equipment
  • Meets EIA-535-BAAC mechanical and performance requirements
  • Qualified to EIA-717
  • Moisture sensitivity level 1
  • Optical character recognition qualified
  • Compliant terminations
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.22 uF
± 10%
1206 [3216-18 Metric]
15 Ohm
A
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
3.2 mm
TANTAMOUNT 293D Series
1.6 mm
70 mA
35 V